Гара Аврамово-най-високата железопътна гара на Балканите
Железопътна гара Аврамово е най-високо разположената гара в България и на Балканския полуостров.
Панорамата която се разкрива от гарата е неописуема и не може да се сравни с нищо друго.
Намира се на 1267,4 метра надморска височина, по теснопътната железопътна линия Септември-Добринище.
Трасето свързва най-западната част на Горнотракийската низина със Западните Родопи, Рила и Пирин.
Поради особеностите на линията през планината, теснолинейката Септември-Добринище е известна още като Алпийската железница на Балканите.Най-високата жп гара по тази линия е Аврамово, която е и най-високата такава на Балканския полуостров.
Тя е една от ремонтираните наскоро гари в участъка Септември – Добринище, намираща се на 68-ия км.
Гарата обслужва селата Аврамово и Пашово.
До 1983 година тя се е казвала Аврамови колиби, но с развитието на селото(село Аврамово е разположено в Аврамовата седловина, която разделя Рила от Родопите, на 18 км от Якуруда) се сменя неговото име, сменя се името и на гарата. От 1983 година се казва гара Аврамово.
Непосредствено до гарата се намира и най-дългият тунел по трасето – тунел номер 32, дълъг 314 метра.
Гарата е посещавана от много туристи и е една добра дестинация за пътници и туристи.
ЖП гара Аврамово е гара по единствената теснопътна жп линия в България, с междурелсие 760мм, свързваща градовете Септември – Велинград – Якоруда – Разлог – Банско и Добринище.
Линията е една от най-живописните в цяла Европа и същевременно изключително важна за местното население, което през зимата няма друг транспорт към по-големите градове като Разлог и Велинград.
От 1878 до 1912година на сегашното място, където е разположена гарата е минавала държавната граница на Княжество България( след 1908година Царство България), с Османската империя.
Строежът на гарата се осъществява с построяването на втория етап от теснопътната линия – от Чепино до Якоруда, след 1926година.
Отсечката е въведена във временна експлоатация на 12 декември 1937година, официално е открита на 30 юли 1939година, заедно с отсечката Якоруда-Бели.