
В света, в който живеем, стресът може да се превърне в константен спътник. Причините може да бъдат различни – високи изисквания на работното място, финансови притеснения, семейни проблеми или дори промените в околната среда. Неспособността да се справим ефективно със стреса може да доведе до заболявания като ангина, високо кръвно налягане и депресия. Затова, управлението на стреса е изключително важно за поддържане на доброто ни здраве и общо благосъстояние. Ще споделя още 10 стъпки, които биха Ви помогнали в тази трудна задача.
1. *Определяне на причините*: Първата стъпка към управление на стреса е да разберем какво ни причинява него. Големи проекти на работа? Семейни конфликти? Забързаното темпо на ежедневието? Определете своите „стрес тригери“.
2. *Отделяне на време за себе си*: Намерете час от деня, когато не е необходимо да отговаряте на никого. Може би е часът след обяд или рано сутринта. Намерете време за себе си, за да се ослушвате и намирате равновесие.
3. *Физическа активност*: Според научените изследвания, редовната физическа активност може да намали нивата на стрес и да подобри настроението. Може да изберете любимия си спорт или дори да пропътувате пеш обиколката около Вашия дом.
4. *Правилно хранене*: Храната, която консумираме, много влияе върху това как се справяме със стреса. Определени храни като сладки, животински протеини и кофеин могат да ни накарат да се чувстваме по-напрегнати, докато плодове, зеленчуци и сложни въглехидрати може да ни помогнат да се усмирим.
5. *Медитация*: Практикуването на медитация може значително да помогне за преодоляване на стреса. Тя спомага за връщането на вниманието към сегашния момент и освобождаването от отрицателни мисли и емоции.
6. *Съвладяване на времето*: Често недостигът на време е основна причина за стрес. Планирайте Вашия ден предварително, определете приоритетите и заделете време за отдих и развлечение.
7. *Завършване на работата*: Отлагат се задачи често довеждат до натрупване на работы и последващ стрес. Усетете удовлетворението от завършената работа, като не отлагате задачите си.
8. *Собствено пространство*: Въпреки необходимостта от общуване, всеки от нас има нужда от „свое пространство“, където да може да бъде със себе си. Една от стаите у дома, кътчето в градината или дори тихото кафене на ъгъла могат да послужат за тази цел.
9. *Баланс между работа и личен живот*: Съвременният човек често се страхува да не се превърне в роб на работата си. Но това не трябва да бъде така. Защитете своето лично време и налагайте границите между работното и личното си време.
10. *Общуване*: Последната, но не по важност стъпка, е доброто общуване. Говоренето с приятели, роднини, колеги или с професионален консултант може да помогне да се освободим от стреса и да намерим решения на проблемите.
С тези десет стратегии за управление на стреса, вероятно ще сте по-добре подготвени да се справите с него в наситеното обграждащо ни съвременно общество. Помнете, управлението на стреса е продължителен процес и не се случва веднага. Бъдете търпеливи със себе си и инициирайте положителна промяна в живота си от днес.